Jak vybrat dobrou jazykovku

Rozhodli jste se konečně zlepšit svoje jazykové schopnosti a naučit se pořádně jazyk? První krok je za vámi. Jenže jak si vybrat tu správnou jazykovou školu? Existuje vůbec ideální jazyková škola? Určitě ne. Ale výběr je dnes opravdu široký, třeba na portálu www.Jazykovky.cz.

Motivace - nejlepší záruka úspěchu

Studujte kvůli sobě, ne kvůli někomu jinému. Pokud přijdete do jazykové školy s konkrétním cílem, dočkáte se mnohem efektivnějšího a pravděpodobnějšího úspěchu. V dobré jazykové škole s vámi hned v úvodu stanoví cíle a na těch pak společně pracujete. Vstupní pohovor vám prozradí  hodně o škole a jak vy, tak lektor budete vědět na čem jste a co vás čeká. Myslete na to, že čím vyšší je míra zaujetí pro učení, tím vyšší je šance na úspěch a tím méně ve skutečnosti záleží na metodě, učebnicích či učitelích.

 

Získejte přehled a zajímejte se

Před první návštěvou školy získejte přehled v nabídce jazykových kurzů. Pomocí vyhledávacích nástrojů na portálu www.Jazykovky.cz zjistěte nabídku jazykových kurzů ve vašem městě a počet jazykových škol (v menu Hledání školy). Nemusíte na kurzy jezdit přes celé město, vyberte si jazykovou školu blízko domova, práce nebo jiného kroužku. V průběhu roku poznáte, že budete mít hned o důvod víc do kurzu jít. Vždyť to máte po cestě. Než se do školy poprvé vypravíte nebo odešlete přihlášku, podívejte se na jejich webové stránky a zjistěte si bližší informace. Čím lépe půjdete na pohovor připraveni, tím více si z něho odnesete.

 

Zajděte do školy osobně

Dopředu si promyslete co vás zajímá. Otázky si zapište a chtějte na všechno znát odpovědi. Pro každého možná není podstatné to, co pro vás. Chcete se v jazykové škole opravdu něco naučit a cítit se tam pohodlně, rozhodně se tedy nestyďte. Všímejte si, jak pracovník školy odpovídá na vaše otázky. Sledujte atmosféru školy, její chod, ruch, pohyb lidí a lektorů během všechního dne.

 

Ve většině jazykových škol lze domluvit první hodinu zdarma. Zeptejte se na tuto možnost ve vámi vybrané jazykovce. Seznámíte se s konkrétním lektorem, skupinou studentů a danou učebnou. Za první hodinu nepoznáte vše, ale rozhodně budete více připraveni. Nezapomínejte, že jste platící zákazník a kurz vám má v první řadě přinést posun ve vašich jazykových schopnostech. Pokud se vám cokoli nelíbí, nebo vám nejsou zaměstnanci školy právě sympatičtí, běžte raději o dům dál. Tedy o jazykovou školu dál.

 

Ptejte se bývalých studentů

Získejte osobní reference od bývalých studentů a případně i informace o úspěšnosti absolventů při mezinárodních zkouškách. Uvědomte si však, že jen málo studentů prošlo více jazykovými školami. Pokud se zachováte pouze podle jejich rady, možná nebudete zklamaní, ale nemusíte si vybrat školu, která bude vyhovovat právě vám. Každému vyhovuje trochu jiný přístup a velmi záleží na konkrétním lektorovi. Poradit při výběru školy vám pomohou také zaměstnanci vzdělávacích organizací.

 

Absolvujte rozřazovací test

Učili jste se jazyk ve škole, na dovolené nebo v zahraničí? Oveřte si svoji jazykovou úroveň ještě než do samotného kurzu nastoupíte. Znalosti, které jste měli před lety už nemusí odpovídat vašim aktuálním jazykovým schopnostem.

 

Kvalitní jazyková škola vám sama nabídne v úvodu rozřazovací test a projde s vámi základní otázky při pohovoru. Na základě těchto informací budete zařazeni do skupiny, která odpovídá vaší jazykové pokročilosti a vašim potřebám. Ve výuce se následně nebudete trápit, nebo naopak zbytečně nudit. Ani jedna varianta totiž není ideální. Řada dobrých škol má test přístupný i na svých internetových stránkách. Také případný přechod do jiné třídy by neměl být problém.

 

Lektor - odbornost ale i sympatie


Vybrali jste si výuku s rodilým mluvčím nebo chcete raději českého učitele? Ptejte se na svého lektora, seznamte se s ním a nebojte se klást otázky. Ověřte si také, zda jazyková škola zaměstnává vyučující s dostatečnou kvalifikací pro výuku cizího jazyka. Každý cizinec nemusí být dobrý pedagog jen proto, že mluví cizí řečí. V neposlední řadě hrají velkou roli sympatie. Dejte na svůj pocit při výběru lektora. Ne každý vám sedne a je potřeba, aby vám dodal ve výuce jistotu a dokázal vás patřičně motivovat. A to ne vždy zajistí několik diplomů na stěně.

 

Smlouva o výuce - je důležitá?

Zajímejte se o zejména to, za jakých podmínek můžete od studia odstoupit. Převážně u dlouhodobých kurzů si dopředu zjistěte, co dělat, když nečekaně onemocníte, změníte práci nebo vám výuka přestane vyhovovat. Seriózní jazyková škola by vám měla nabídnout jasně a přehledně formulovanou smlouvu o výuce, kterou se budete v těchto a dalších situacích řídit. Prostudujte si ji dopředu a zeptejte se na všechny nejasnosti před jejím podpisem. Budete pak mnohem lépe vědět do čeho jdete a co to vlastně podepisujete.

 

A co dál?

V jazykové škole vám také poradí, co dál po ukončení kurzu a co dělat pro to, aby vaše nově nabyté vědomosti neupadly příliš rychle v zapomenutí. Jazykovky pořádají kurzy navazující, víkendové nebo vám pomůžou zařídit kurz v zahraničí. Výuka v cizím prostředí, navíc spojená s letní dovolenou, krásnými městy a partou nových lidí bude velmi užitečnou praxí.

 

Většina škol nezavře brány za svými studenty po skončení jazykového kurzu. Dobré školy mívají vlastní knihovnu, organizují pravidelná setkání či nabízejí bohatý společenský program, soutěže a společné výlety. Během kurzu jste získali velké množství zkušeností ale také nové přátele. Využijte i tohoto přínosu a zapojte se do party stejně smýšlejících lidí. Jazyk vás bude bavit o to víc!

 

Několik oblíbených mýtů

1. Učitel mě to naučí

Učit se budete muset sami. Učitel vám pomůže jen tehdy, budete-li chtít. V jazykové škole vám také pomohou sledovat váš postup pomocí pravidelných testů či pohovorů. V kolektivu navíc včas zjistíte, že se vaše jazykové znalosti zvětšují pomalejším tempem. Neusněte na vavřínech!

 

2. Rodilý mluvčí je nejlepší učitel

Kolik z nás by dokázalo učit někoho češtině? K tomu, aby se člověk stal v učení skutečně profesionálem, nestačí jen znalost předmětu samotného. Je nezbytné, aby budoucí učitelé prošli důkladným školením. Například ve výuce angličtiny je dokládán některý z mezinárodně platných učitelských certifikátů (RSA CELTA či jiný TEFL certifikát). Kontakt s rodilými mluvčími je samozřejmou součástí moderní vyučovací hodiny, neřeší však vše. I mnozí čeští učitelé jsou již natolik jazykově i metodologicky vybaveni, že mohou nabídnout pohled na učení rodilým mluvčím neznámý. Sami byli studenty, sami se jazyku museli nějak naučit a jejich zkušenost pro vás bude přínosem.

 

Tradičního rozdělení hodin na „gramatiku s českým učitelem a konverzaci s rodilým mluvčím“ se v dobré jazykovce nedočkáte. Světu učení vládne tzv. komunikativní učení a proškolený učitel vede hodiny tak, že se vám dostane procvičování „přesnosti“ i „plynulosti“ zároveň. Budete se cvičit v používání čtyř základních dovedností – poslechu, mluvení, čtení a psaní. Mluvit cizí řečí se naučíte jen tím, že ji budete cvičit při používání v reálných situacích.

 

3. Zázračné metody výuky

Pamatujete si výuku jazyka ze základní nebo střední školy? Většině z nás šlo všechno tak nějak samo, člověk mluvil hlava nehlava a ničeho se vlastně nebál. V dospělosti je ale situace jiná. Nyní už je pro vás učení se jazykům zpravidla tvrdá práce. Na slovíčka se nestačí jednou podívat, je potřeba se jim opravdu věnovat a na mluvený projev se soustředit.

 

V dnešní době existuje nepřeberné množství moderních výukových metod, které vám postup učení se usnadní. Ale pozor na jejich stoprocentní účinek. Nikdo se bohužel přes noc jazyk nenaučil a zázračná nová metoda vám to také nezajistí. Zázraky se bohužel nedějí.

 

4. Nejvíce se naučím individuálně

Chcete se naučit jazyk co nejrychleji? Zaplaťte si kurzy pouze s lektorem. Tradiční poučka lidí kolem vás. Ne vždy a ne pro každého jsou individuální lekce to pravé ořechové.

 

Skupina studentů má výhodu pro méně extrovertní typy studentů. Není na vás kladeno tolik nároků a nejste stále v centru dění. Můžete se zároveň učit z chyb ostatních, pracovat ve skupinkách a čile konverzovat s někým, kdo je na tom jako vy. Pravdou je, že váš jazykový posun nebude tak rychlý jako v případě individuálních lekcí.

 

Ideálním řešením je výuka v malé skupince studentů. Musíte dávat stále pozor, jste často zapojeni do rozhovoru, ale přesto máte i čas se nad vším v klidu zamyslet. Tyto kurzy bývají zpravidla nejoblíbenější. Skupinové lekce také mnoho jazykových škol doporučuje doplnit individuálními kurzy, ve kterých se zaměříte na daný problém nebo specifické téma. Ať už se jedná o konverzaci nebo probrání jazykové zásoby před služební cestou do zahraničí.

 

Rada na závěr:

Vybírejte si pečlivě jazykovou školu, do které nastoupíte. Zvažte všechna pro a proti a zjistěte si důležité informace před nástupem do výuky. Nebojte se ptát, ostatně vy budete školu navštěvovat a vám se v ní musí líbit. Jen tak se jazyk opravdu naučíte a na kurz se budete těšit. Seznámíte se s příjemnou partou nových lidí a získáte zkušenosti k nezaplacení. Hledejte, zajímejte se, ptejte se. Seznam jazykových škol naleznete na zbrusu novém portálu www.Jazykovky.cz.

912 kurzů
616 škol
gdi
Jazykovky.cz JazykovéZkoušky.cz SlevyKurzů.cz Jazyky.com Nazkušenou.cz Angličtina on-line Němčina on-line Francouzština on-line Španělština on-line Italština on-line Tlumočení-Překlady.cz Překládá.cz Tlumočí.cz