Angličtina snadno a rychle

Studium cizího jazyka je vždy běh na dlouhou trať. Pokud se chcete naučit anglicky snad no a rychle, připravte se na tvrdou práci. Existuje ovšem několik tipů, triků a dobrých rad, které vám pomůžou studium usnadnit a zpříjemnit.

Musím do zahraničí?

Nenechte si nikým namluvit, že bez delšího pobytu v zahraničí se jazyk naučit nemůžete. Když vás někdo hodí do vody, taky vás to nenaučí plavat, ale budete nuceni “přežít”. Stejně pro vás může skončit i takový výlet. Se slovíčky yes a no chvilku vydržíte, ale efekt žádný. Pokud na cestu za hranice Čech nemáte odvahu nebo prostředky, „neházejte flintu do žita“, jazyk se velice dobře můžete naučit i z pohodlí domova či v jazykovém kurzu.  A jak konkrétně postupovat, aby vaše studium bylo co nejefektivnější?

 

Začněte hned!

Mezi základní pravidla patří neodkládat učení „na později“. Výmluv už bylo dost, začněte prostě okamžitě. Rozhodněte se, zda se budete učit sami doma pomocí knih a online kurzů nebo se rovnou do jazykového kurzu zapíšete.

 


Pokud chcete zkusit samostudium určete si přesná pravidla a snažte se je dodržovat. Učte se pravidelně ve stanovenou dobu, raději v kratších časových úsecích a častěji (ideálně denně 20-30 minut). Online kurzy jsou dnes již pečlivě propracované, vedou vás výukou a zadávají domácí úkoly. Výuka vás bude bavit a budete moci studovat kdykoli a kdekoli. Procvičíte si nejen krok po kroku gramatiku, ale také slovní zásobu. Program vždy na konci lekce zahrnuje určité opakování a shrnutí, vždy se tedy dozvíte jak na tom jste.

 

Online výuka je ideální pro ty, kteří mají silnou motivaci a chtějí studovat v pohodlí domova. Pokud o sobě víte, že to tak snadno a rychle nepůjde a že nad sebou potřebujete pomyslný bič vydejte se do jazykového kurzu.

 

Učte se pod odborným vedením


Rozhodli jste se tedy zapsat do kurzu v jazykové škole. Výborně, první krok je za vámi! Kurzy angličtiny vás postupně naučí gramatiku, slovíčka, ale na rozdíl od online kurzů budete mít zpětnou vazbu. Na výuku se musíte ovšem připravit i doma.

 

Když přípravu ošidíte, rozhodně nevynechávejte hodinu v kurzu, jděte tam raději nepřipravený, než vůbec (lektora na svoji nepřipravenost případně upozorněte). Za žádnou cenu si nenechte „ujet vlak“. Během hodiny se nestyďte se na cokoliv zeptat, upusťte od ambicí mluvit bez chyb. Lidé vás poslouchají pro to, co říkáte, nikoliv kvůli chybám, nenechte se jimi svazovat. Ujasněte si svůj dlouhodobý cíl, ale jeho dílčí plnění si rozdělte na malé úseky.

 

Ujasněte si, pro koho to děláte

Základním předpokladem je hledat motivaci v sobě, ne v okolí. Každá motivace je dobrá, překvapivě nejen kladná, ale i záporná, hlavně že je „vaše“. Ujasněte si tedy sami pro sebe, proč chcete studovat. Krize přijde dřív nebo později téměř na každého, ale uvědomění si tohoto faktu je již polovinou úspěchu, protože vás krize potom nemůže překvapit. Jednoduše si řekněte, že to přejde. Nic si tím nenalháváte.

 

Se zajímavým údajem přišla zkušená pedagožka Šárka Kolková ve své knize „Mluvit se naučíte mluvením aneb jak se učit cizím jazykům a vytrvat“. Tvrdí, že za atmosféru v hodině nese větší zodpovědnost lektor, ovšem co se týče vašich konkrétních výsledků, míra odpovědnosti je rozdělena rovnoměrně mezi pedagoga a vás.

 

Učení slovíček - je nutný dril?

Co se týče učení nových slovíček, na každého funguje něco trochu jiného. Zkuste si najít svoji metodu a jí se řídit. Obecně psychologové doporučují rozložit si množství nových slovíček rovnoměrně na jednotlivé dny (v takovém případě je i naučení se jednoho slovíčka denně dost, protože třeba za 3 týdny jich umíte už 21). Za zvládnutelný a přiměřený počet jsou považována 2-4 nová slovíčka denně.

 

Nejen již zmíněná pedagožka Šárka Kolková doporučuje neučit se podoby slova odděleně, ale řídit se heslem „ruka píše, ústa říkají, ucho slyší“. Snažte se zapojit při učení slovíček maximum smyslů: učit se nahlas, s tužkou a papírem. Slovíčka si z učebnice přepisujte do sešitu do tří sloupců: první pro originál, druhý pro výslovnost a třetí pro překlad. Stránky pak můžete ohýbat a sám se tak zkoušet.

 


Vyzkoušejte také osvědčenou „kartičkovou“ metodu doporučovanou například Davidem Gruberem v knize „Jak se efektivně naučit cizí jazyk aneb terapie pro chronické začátečníky“. Ta spočívá v tom, že si novou slovní zásobu, kterou potřebujete zvládnout, zpracujete na malé kartičky, kdy z jedné strany bude originál s výslovností, z druhé strany jeho překlad. Takové kartičky si pak noste v obálce všude s sebou a každé volné chvilky (v autobuse či v čekárně u doktora) využijte k jejich opakování. Zvládnuté slovo odložte, ovšem nevyhazujte, kartičky můžete později využít i pro opakování.

 

Pro hravější povahy ještě několik tipů, jak udělat „školu hrou“. Klasikou je třeba slovní fotbal s kamarádem. Můžete si společně zasoutěžit i v „pavoukovi“: na jedno slovíčko navazujte další s ním související výrazy, vyhrává ten, kdo napíše poslední slovíčko. Nemáte-li vhodný protějšek, dejte si třeba za úkol během minuty napsat co nejvíce slovíček na určité písmeno, najít k určitému výrazu maximum synonym, antonym nebo jiných slovních druhů se stejným základem.

 

Nebo vytvářejte tzv. „slovní sítě“: zadejte si například téma dům a k němu vymýšlejte co nejvíce podřadných slov, ke každému z podřadných slov zase jeho podřadná (např. dům- ložnice- postel- peřiny). Pro neznámé výrazy vynechejte místo a dohledejte si je ve slovníku. Mimochodem si tak vytvoříte tematicky roztříděný přehled svojí aktuální slovní zásoby.

  

Bez gramatiky by to nešlo...

Slovíčka jdou ruku v ruce s gramatikou. Bez ní bychom nebyli schopní se domluvit. Klíčové je si uvědomit, že znalost gramatiky má sloužit pro lepší vlastní vyjádření a porozumění, neměla by se tedy studovat izolovaně a používat jen v gramatických cvičeních (cvičebnice používejte, ale nikdy je nekupujte bez klíče). Hledejte jevy z výuky v běžných situacích a snažte se jazyk začlenit do svého života. Pokud se vám angličtina dostane doslova pod kůži, bude pro vás zábavou, ale také naprosto běžnou věcí. Jedině tak se jazyk naučíte snadno a rychle a bude vám dále sloužit.

1 094 kurzů
600 škol
gdi
Jazykovky.cz JazykovéZkoušky.cz SlevyKurzů.cz Jazyky.com Nazkušenou.cz Angličtina on-line Němčina on-line Francouzština on-line Španělština on-line Italština on-line Tlumočení-Překlady.cz Překládá.cz Tlumočí.cz